Advertisement

Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını destekleyen Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, merkez bankasının kendi görünümünün, parasal genişlemenin artırılması gerektiğine işaret ettiğini belirtti.

Kocherlakota, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin kendi tahminlerinin, ekonomiye daha az değil, daha fazla teşvik sunulması gerektiğini gösterdiğini savundu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 65'i FOMC'un 17-18 Eylül'deki toplantısında tahvil alımlarını büyük ihtimalle azaltacağını öngörüyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke ve ekibi neredeyse bir yıldır istihdam piyasasında kaydadeğer bir ilerleme görülünceye kadar alımlara devam edeceklerini söyledi. ABD'de işsizlik oranı Temmuz itibariyle hâlen yüzde 7.4'lerde seyrediyordu.

FOMC'un ekonomiye yeterli destek vermeyi başaramadığını savunan kocherlakota, komitenin enflasyon ve işsizlik görünümlerini hatırlattı. FOMC üyeleri Haziran'da enflasyonun orta vadede yüzde 2'nin altında kalacağını, işsizliğin de kademeli bir şekilde azalacağını öngörmüştü.

FOMC işsizlik oranı yüzde 6.5'e gerileyinceye ve enflasyon görünümü yüzde 2.5'i aşmadığı sürece faizleri sıfıra yakın tutma vaadinde bulunmuştu. Kocherlakota, Fed'in işsizlik eşiğini yüzde 5.5'e indirerek, parasal genişlemeyi artırması çağrısında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Eylül 2013 Cuma, 13:43 Misafir beleş ve sonsuz para dünyayı "corrupt" bir yere dönüştürüyor. neredeyse istikrar bozulmasın diye kara paraya teslim olunacak.
05 Eylül 2013 Perşembe, 08:33 Misafir arkadaş açık pozisyonda galiba