Advertisement

Tokyo Borsası, gıda üreticilerindeki düşüş ve kargo şirketlerindeki yükselişin etkisiyle dalgalı seyir izledi.

Taşıma ücretlerinin 21 ayın zirvesine tırmanmasıyla kargo şirketlerinin endeksindeki kazançlar 2. gününde de yükseldi. Satışlarının yüzde 46'sını Kuzey Amerika'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor CO., ABD'deki satışlarının geçtiğimiz ay yüzde 27 artmasıyla yüzde 2.5 primlendi. Süt ve süt ürünleri üreticisi Megmilk Snow Brand Co., Topix Gıda Endeksi'ndeki düşüş üzerine yüzde 2 değer kaybetti. Yolcu ulaştırma hizmetleri şirketi Kintetsu Corp., hisselerini halka satma planının açıklaması sonrasında yüzde 1.3 düştü.

Topix Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmeyerek 1,156.70 puanda seyretti. Endeks Fed'in dün dünyanın en büyük ekonomisinin "mütevazı ile ılımlı" büyüme hızını koruduğunu söylemesinin ardından erken saatlerde yüzde 0.2 düşüş ile yüzde 0.6 artış arasında gidip geldi. ABD yarın tarımdışı istihdam verilerini açıklayacak. Nikkei 225 Endeksi de büyük bir değişiklik göstermedi ve 14,059.61 puandan işlem gördü.

ABD ekonomisine ilişkin iyimserliğin büyük kısmının fiyatlandığını ve şimdi yatırımcıların istihdam verisine kadar beklemede kaldığını söyleyen Tokyo'daki Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Takashi Aoki, kargo şirketlerinin, Avrupa ekonomisinin dibe vurduğu ve Çin'e yapılan ihracatın toparlanmaya başladığına dair iyimserlikle artan kargo fiyatlarını satın aldığını belirtti. Aoki, defansif sektörlerin, son birkaç ayda diğer sektörleri sollamasının ardından düştüğünü, yatırımcıların şimdi o sektörlerde kâr realizasyonuna gittiğini anlattı.