Advertisement

Amerikan ekonomisindeki ilerleme sinyallerinin, Fed'i bu ayki toplantısından itibaren parasal genişleme programını azaltmak zorunda bırakacağı spekülasyonu üzerine dolar, yen karşısında 100 seviyesine yakın seyretti.

ABD doları, ABD'de bugün açıklanacak ve artışa işaret etmesi beklenen özel sektör istihdam ve genişleyeceği tahmin edilen hizmet verisi öncesinde euro karşısında 6 haftanın en yükseğine çıktı. Japonya Merkez Bankası bugün sonlanan 2 günlük toplantısında büyük ölçekli tahvil alım programını aynı şekilde bıraktı. Sterlin, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının toplantılarının öncesinde euro karşısında 3 ayın en yükseğine yakın işlem gördü.

Dolar-yen'in yıl sonuna kadar 105 seviyesine yaklaşmasını beklediklerini aktaran Australia&New Zealand Group Lrd.'ın kıdemli Döviz stratejistlerinden Khoon Goh, "Bizim görüşümüz, dolardaki yükselişin Fed'in tahvil alım programını azaltmaya başlamasıyla destekleneceği yönünde" dedi.

Dolar, yen karşısında 99.98 yene kadar çıkarak 25 Temmuz'dan bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından Londra saati ile 7:03'te dünkü kapanışının yüzde 0.1 altında 99.81'den işlem gördü. Amerikan doları 25 Temmuz'dan bu yana 100 seviyesinin altında seyrediyor. Dolar, euro karşısında 3 Eylül'de 1.3139 düzeyinden 22 Temmuz'dan bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından bugün yüzde 0.3 güçlenerek 1.3174'e çıktı. Avrupa'nın ortak para birimi, yene karşı yüzde 0.2 değer kaybederek 131.46'ye geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, ADP Özel Sektör İstihdam Raporu'nun Amerikan şirketlerinin geçtiğimiz ay istihdama 182,000 kişilik ekleme yaptığı yönünde. ADP Raporu Temmuz'da 200,000 kişi ile Aralık'tan bu yana en büyük sıçramasını yapmıştı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı tarımdışı istihdam verisinin Ağustos'ta 180,000 kişilik artışa ve işsizlik oranının da yzüde 7.4 ile Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesine işaret etmesi bekleniyor.