Advertisement

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde, kervanlar için konaklama yeri olarak yapılan 900 yıllık Öresin Han, günümüzde turist kafilelerini misafir ediyor.

Aksaray-Nevşehir karayolunda, Aksaray'a 22 kilometre uzaklıkta bulunan, halk arasında "Tepesi Delik Han" olarak bilinen Öresin Han'ın yapımına, Sultan 2. Kılıçarslan tarafından 1192 yılında başlanmış. Tarihi İpekyolu'nun en önemli konaklama merkezleri arasında gösterilen hana gelen kervanlar, 3 gün konaklama yapıyor ve hiçbir ücret alınmadan yollarına devam ediyorlardı.

Anadolu Selçuklu mimarisine özgü motiflerin kullanıldığı handa, yolcular her türlü ihtiyacını giderirken, insan ve hayvanların barınacağı mekanlar, mutfak, depo, mescit ve hamam gibi bağımsız bölümler de yer alıyor.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 5 yıl önce ihale yoluyla restorasyonu yapılan han, 2011 yılında bir işletmeci tarafından 49 yıllığına kiralandı. Yakın zamanda, Türkiye'nin birçok farklı yerinden gelen turistlerin uğrak yeri haline gelen ve geçmişte olduğu gibi insanların her türlü ihtiyacı karşılanan Öresin Han, günümüzde Kapadokya bölgesine gelen turistlere hizmet ediyor.