Advertisement

Gelişen piyasa para birimleri, Mayıs ayında başlayan sermaye çıkışlarının bu ülke para birimlerinin son dört yılın en düşük seviyesine indirmesine karşın, halen tarihi ortalamasının yüzde 11 üzerinde.

Barclays Plc'nin enflasyonla düzeltilmiş gelişen piyasalar kur endeksi, Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 120.50 seviyesine çıktıktan sonra, yüzde 4.8 düşerek 114.71 seviyesine indi. Endeksin son 10 yıldaki ortalaması 101.87 seviyesinde.

Hindistan rupisi, Endonezya rupisi, Brezilya reali ve Türk lirası, Fed'in, gelişen ülke varlıklarındaki yükselişlere destek sağlayan parasal teşvikleri azaltacağını işaret etmesi ile birlikte, Mayıs ayından bu yana en az yüzde 12 değer kaybetti. Gelişen ülkelerde enflasyonla düzeltilmiş kurları endeksi, yükselen gelirin fiyatları ve istihdam maliyetlerini yukarı itmesi ve bu ülkelerin rekabet gücünü azaltması ile birlikte, son 10 yılda yükseliş gösterdi.

New Haven, Connecticut'ta Hedgeye Risk Management LLC kıdemli analisti Darius Dale, 5 Eylül'de yaptığı değerlendirmede, "Gelişen piyasa paraları, son satış dalgasına karşın, halen pahalı görünüyor," dedi ve "ABD'de parasal anlamda yeniden normalleşme, gelişen piyasa avrlıkları için ölüm çanıydı" değerlendirmesinde bulundu.

En aktif işlem gören 20 gelişen ülke parasıni içeren Bloomberg endeksi, Mayıs ayının başındn bu yana yüzde 7 düştü ve 5 Eylül'de 91.14 seviyesine inerek 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Eylül 2013 Pazartesi, 17:26 Misafir rezervler bitsin gerçek değerini bulur ondan sonra