Advertisement

-Fed/Williams: İstihdam yavaş ilerliyor

Rekor seviyedeki teşviklerin destekçisi olarak bilinen San Francisco Fed Başkanı John Williams, son dönemdeki ekonomik verilerin, iş gücü piyasasında beklediği şekilde yavaş bir gelişime işaret ettiğini söyledi.

"Hâlen işaretlerin iyi olduğu kanaatindeyim, ABD'de istihdamda düzenli bir artış var" diyen Williams, Fed'in tahvil alımlarını muhtemelen yavaş ve çok basamaklı bir plan uygulayarak azaltacağını söyledi.

Faizler ile ilgili ise John Williams, merkez bankasının 2015'in ortalarına kadar artırıma gitmeyeceğini düşündüğünü ve bu zamana kadar büyük olasılıkla işsizlik oranının yüzde 6.5'e gerilemiş olacağını ifade etti.

-Japonya 2. çeyrekte %3.8 büyüdü

Japonya ikinci çeyrekte ilk tahminlerin üzerinde büyüyerek, ülkesinin satış vergisindeki artışa dayanıp dayanamayacağını değerlendirdiği dönemde Başbakan Shinzo Abe'nin reflasyon politikasına destek verdi.

Kabine Ofisi, ikinci çeyrek büyümesini yüzde 2.6'dan yüzde 3.8'e revize etti. Bloomberg anketine katılan 23 ekonomistin medyan tahmini, ekonominin 2. çeyrekte, bir önceki çeyrekten yüzde 3.9 büyüme kaydettiği yönündeydi. Japon ekonomisi ilk çeyrekte de yüzde 4.1 büyüdü.

-Çin'de enflasyon beklentinin altında kaldı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de fabrika çıkış fiyatlarındaki 6 ayın en düşük hızını kaydederken, tüketici enflasyonu 8. ayında da hedefin altında kalarak, gerekmesi hâlinde ekonomik toparlanmanın teşviklerle desteklenmesine imkan bıraktı.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerin göre tüketici fiyatları endeksi yüzde 2.6 ile Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentileri dahilinde geldi. Üretici fiyatları endeksi ise Temmuz'daki yüzde 2.3'lük gerilemenin ardından Ağustos'ta yüzde 1.6 düşerek 18. ayında azaldı.

-ABD hisseleri "Çin" ile yükseliyor

ABD hisseleri, Çin'den ihracatın beklentileri aşması ile yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'ni yükselişin beşinci gününe taşıdı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 artarak New York saati ile 13:57'de 1,668.17 puan oldu ve 14 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesine doğru yöneldi. Dow Jones endeksi 122.35 puan, yani yüzde 0.8 yükselerek 15,044.85 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 5.5 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri haftanın ilk gününde yatay seyretti

Avrupa hisseleri, Nisan ayından bu yana en büyük haftalık kazancının ardından, Çin'de ihracatın beklenenden çok yükselmesi ve yatırımcıların ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri harekat sonucunu beklemesi ile büyük bir değişiklik yaşamadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düşerek günü 305.84 puandan kapattı. Endeks 6 Eylül'de ABD istihdam verisinin beklenenden az yükselmesi sonrasında Fed'in tahvil alımlarını azaltıp azaltmayacağı tartışmalarının yoğunlaşması ile yüzde 0.5 yükselmişti. Japonya hisselerinin Tokyo'nun 2020 Olimpiyatlarını kazanması ile bir ayın en yükseğine ralli yapmasıyla MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 yükseldi.

-Altın fiyatları dalgalı seyrediyor

Altın New York'ta, yatırımcıların Fed'in politika yapıcılarının aylık varlık alımlarını bu ay düşüreceği spekülasyonu ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye yönelik saldırılar için onay araması ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 yükselerek, yerel saat ile 10:00'da, ons başına 1,388.50 dolara geldi. Fiyatlar gün içinde yüzde 0.3 kadar düştü ve yüzde 0.6 kadar yükseldi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 52 altındaydı. Spot altın Londra'da yüzde 0.2 düşerek 1,388.84 dolara indi.

-Gelişen piyasalar 3 haftanın zirvesinde

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de beklenenden iyi gelen ihracatın güveni desteklemesiyle gelişen piyasalar endeksi 3 haftanın en yükseğine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 artışla Londra saati ile 13:06'da 967.44 puana yükselerek 15 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Çin'in en büyük kargo hattı China Cosco Holdings Co. Hong Kong işlemlerinde Mart'tan bu yana en yükseğe çıktı. Potas üreticisi OAO Uralkali Moskova'da yüzde 7 yükseldi. Rusya, Fed'in gelecek hafta teşvik tedbirlerini azaltmaya başlama kararı alabileceği toplantısı öncesi iyileşen yatırımcı beklentilerine dayanarak, euro cinsinden ilk tahvil ihracına ve dolar cinsinden gösterge tahvil satışına hazırlanıyor.

-Yen Olimpiyat haberiyle zayıfladı

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 2020 Olimpiyatları'nı düzenleme hakkı kazanmasının, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin yeni bu yıl yüzde 13 zayıflatan mali ve para politikaları paketine ilişkin iyimserliği  desteklemesiyle yen değer kaybetti.

Yen, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değer kaybederek 99.54'e geriledi. Yen, 6 Eylül'de de 100.23 düzeyinden 25 Temmuz'dan bu yana en düşüğünü kaydetmişti. Yen, euro karşısında yüzde 0.5 zayıflayarak 131.33'e geriledi. Dolar euro karşısında geçen hafta yüzde 0.3 güçlenmesinin ardından, büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.3190'dan işlem gördü.

-Petrol 2 yılın zirvesinden geriledi

Ekim vadeli WTI petrolün varil fiyatı 77 sente varan düşüşlerle 109.76 dolara kadar geriledikten sonra Londra saatiyle 11:34'te Nymex elektronik işlemlerde 110.05 dolardan işlem gördü. Kontrat 6 Eylül'de yüzde 2 yükselerek 110.53 dolar oldu ve 3 Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyeden kapandı. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 13 altında gerçekleşti.

Ekim vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 97 sente varan kayıp yaşayarak Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 115.15 dolar oldu. Brent petrol ile WTI ham petrol arasındaki fiyat farkı 5.13 dolar olarak gerçekleşti.