Advertisement

Kanada'nın Alberta eyaletine bağlı Lethbridge kentinde bakıma muhtaç yaşlı kişilerin kaldığı Aziz Teresa Bakımevi'nde, bir kadının yüzünü farelerin kemirdiği bildirildi.

Ülke genelinde tepkilere neden olayı, güney Alberta'da faaliyet gösteren Sağlık Çalışanlarının Dostları isimli gönüllü kuruluşundan Sandra Azocar ortaya çıkardı.

Azocar, 1 Eylül'de bakımevini teftişe gelen Sağlık Bakanlığı görevlilerine bir başka hastanın durumu ihbar ettiğini ve olayın gün yüzüne çıktığını söyledi.

Sandra Azocar, bakanlık görevlilerinin, adı açıklanmayan yaşlı hasta ve odasında yaptıkları incelemelerde, odada bir de fare yuvası bulduklarını açıkladı. Azocar, bir bakımevi görevlisinin de 9 ay önce tesislerdeki haşere sorunuyla ilgili yönetime rapor verdiğini ancak bu konuda adım atılmadığını kaydetti.


-Sağlık Bakanı: "Dehşete düştüm"

Olayın basına yansıması üzerine açıklama yapan eyalet Sağlık Bakanı Fred Home, şunları ifade etti:

"Dürüst olmak gerekirse, kelimenin tam anlamıyla dehşete düştüm. Ömrümde hiç olmadığı kadar kızgın ve öfkeliyim. Böyle bir olayın Alberta'da olmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Bu insan bizim bir arkadaşımız ya da ailemizin bir ferdi de olabilirdi. Gerçekte ne olduğunu anlamak için soruşturma başlattık. Bu konuda kim ne biliyorsa, lütfen müfettişlerimize bilgi versin, yardımcı olsun. Sorunu en ince detayına kadar ortaya çıkarmalıyız."

Öte yandan, farelerin yüzünü kemirdiği yaşlı hastanın hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.