Advertisement

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğini belirterek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ile konuşacaklarını ama Esad rejiminin güvenirliliği konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi.

Carney, günlük basın toplantısında, Rusya'nın, Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesinin bu ülkeye düzenlenecek askeri müdahaleye engel olması durumunda kendilerinin derhal Şam yönetimiyle diyaloğa geçmeye hazır olduklarına yönelik açıklamasını değerlendirdi.

Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yol edilmesi veya uluslararası kontrol altına alınmasından memnuniyet duyacaklarını belirten Carney, ABD'nin askeri eylem tehdidi nedeniyle Rusya ve Suriye'nin potansiyel bir teklifle geldiğine dikkati çekerek, konu üzerinde çalışacaklarını ve Rusya ve diğer ülkelerle konuşacaklarını vurguladı.

Ancak Esad rejiminin daha önce kimyasal silah kullanımının yanı sıra bu silahların stoklarının varlığını bile inkar ettiğini hatırlatan Carney, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın son iki yıda söylediklerinin aksini yapması nedeniyle, rejiminin güvenilirliği konusunda ciddi şüphelerinin bulunduğunu söyledi.

ABD'nin askeri eylem tehdidi olmasaydı Rusya ve Suriye'den bu "potansiyel yolun" gelmeyeceğine işaret eden Carney, "Bu nedenle, Esad üzerindeki baskıya devam etmek ve yüzyıl önce konulan yasakların sonuçları olmadan ihlal edilemeyeceği konusunda net olmak çok önemli" dedi.

"ABD'nin askeri eylem tehdidiyle Esad rejimine baskı yapmayı sürdürmeliyiz" ifadesini kullanan Carney, Kongre üyelerine de bu durumu vurgulayacaklarını ve askeri güç yetkisinin Esad'a baskı yapmayı sürdereceğini anlatacaklarını dile getirdi. Carney, "Eğer Esad yaptıklarına yönelik herhangi bir karşılık olmayacağını görürse, bu silahları vermekten vazgeçebilir. Suriye ve Rusya'ya kimyasal silah kullanımına yanıt konusunda çok ciddi olduğumuzu gösterdiğimizden emin olmalıyız" diye konuştu.

AA