Advertisement

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesinin "ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacağını" söyledi ancak bu konunun "dikkat dağıtma taktiği" olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, "Eğer Suriye kimyasal silahlarını uluslararası denetim altında imha ederse bunun, ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacağı açıktır. Ancak bunun, masada olan sorunu konuşmak yerine başka birşeyi konuşmak için bir dikkat dağıtma taktiği olmadığından emin olmalıyız, bu konuda dikkatli olmalıyız" dedi.

Cameron, ayrıca Suriye sorununun "siyasi yöntemlerle" çözülebileceğini vurguladı.

Rusya'nın Suriye'den kimyasal silah stoğunu uluslararası denetime sunmasını ve imha edilmesini istediği, Suriye'nin ise bu girişime olumlu yaklaştığı açıklanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Londra'da düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, "Bu aşamada Esad'ın olası askeri müdahaleyi önlemek için yapabileceği birşey var mı?" sorusuna, "Tabii, uluslararası topluma gelecek hafta elindeki tüm kimyasal silahları teslim edebilir ama Esad bunu yapmayacaktır ve bu yapılmayacaktır" yanıtını vermişti.

AA