Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de sanayi üretimi Ağustos'Ta 17 ayın en hızlı seviyesinde büyüyerek, ihracat kazançlarındaki toparlanmayı da kapsayan bu çeyrekteki sıçrama sinyallerine bir yenisini daha ekledi.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre fabrik üretimi yıllık bazda 10.4 büyüyerek, Bloomberg'in medyan tahmini yüzde 9.9'un üzerinde artış kaydetti. Kırsal hanehalkı hariç sabit geitirli yatırımlar Ocak-Ağustos döneminde yüzde 20.3 artarken, perakende satışlar da yüzde 13.4 yükseldi.

Sanayi üretim verisi, Çin Başbakanı Li  Keqiang'ın vergi indirimlerinden, demiryolları için yapılan ekstra harcamaların dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki 2 çeyrek süren yavaşlamanın sonlanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Li'nin hükümeti bir yandan kapasite fazlasını azaltır ve finansal risklerini sınırlamak için gölge bankacılığını daraltırken, diğer tarafta yüzde 7.5 büyüme hedefini koruyacaklarının sinyalini verdi.

Çin'de Temmuz'dan bu yana helen tüm verilerin bir hayli pozitif olduğunu ve kısa vadede farkedilir bir toparlanmaya işaret ettiğini belirten JP Morgan Chase&Co.'nun baş Çin ekonomisti Zhu Haibin, taleplerin aşağıdan toparlandığını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi verilerin ardından kazançlarını genişletti ve bugün yerel saat ile 13:42'de yüzde 0.7 yukarıda seyretti.