Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Hisse senetleri, son verilerin Çin ekonomisinin iyileşmekte olduğunu işaret etmesi ve Rusya'nın Suriye'ye kimyasal silahlarını teslim etme önerisi ile birlikte yükselişini yedinci güne taşıyarak 2011'den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirirken, petrol değer kaybetti ve yen zayıfladı. ABD Hazine tahvilleri, Almanya tahvilleri ve İngiltere tahvillerinin faizleri yükselirken, Verizon Communications Inc., rekor miktarda tahvil satmaya hazırlanıyor.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 09:33'te yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Dubai hisse senetleri 2009 yılından bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi ve Hindistan rupisi güç kazandı. Japonya para birimi 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.96'ya çıktı. Benzer vedelerdeki Alman ve İngiliz tahvillerinin faizleri, sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 3 seviyelerine ulaştı. Batı Teksas petrolü, Interfax'ta Suriye'nin Rusya'nın önerisini kabul ettiği yolunda çıkan haberin ardından yüzde 2.0'nin üzerinde düştü.

Çin'de sanayi üretimi Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 10.4 yükseldi ve perakende satışlar yüzde 13.4 arttı. Bu veriler, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde sıçrama olduğu yolundaki işaretlere katkıda bulundu. Fransa'da sanayi üretimi Temmuz ayında geriledi ve düşüşünü üçüncü aya taşıdı. Bu durum, hükümetin büyümeyi hızlandırmada zorluk çektiğinin altını çiziyor. Japonya Merkez Bankası toplantı tutanaklarına göre, dokuz politika yapıcı, hükümetin mali sağlığı iyileştirmeye yönelik tedbirlerde ısrarcı olmasını bekliyor. Petrol, Rusya'nın Suriye'nin ABD'nin askeri harekatını önlemek için kimyasal silahlarını teslim etmesi yolundaki planının ardından değer kaybetti ve Suriye'nin bu öneriyi kabul ettiği haberi sonrası kayıplarını genişletti. Bugün televizyonda ulusa sesleniş konuşması yapacak olan ABD Başkanı Barack Obama, dün NBC News'a verdiği mülakatta, Suriye'ye karşı askeri harekat için Kongre'nin onayını alma konusunda emin olmadığını ve Rusya'nın Suriye'ye kimyasal silahlarını teslim etmesi şeklindeki önerinin "potansiyel olarak olumlu bir gelişme" olduğunu söyledi.

Londra'da City Financial fon yöneticilerinden  Mark Harris, "Çin'den gelen son veriler biraz toparlanmayı işaret ediyor," dedi ve "Küresel anlamda toparlanmayı görmeye başlıyoruz. Bu, bu yıl bir şekilde sınırlı bir geri çekilme ve volatilitenin artabileceğini beklememe karşın, dönemsel hisse senetlerinin alınması için bir fırsat" değerlendirmesinde bulundu.

(16:50'de güncellendi)