Advertisement

Çin'de beklentinin üzerinde gelen sabit getirili varlık yatırımları verisinin ardından 3 ayın enyğksek düzeyine çıktı.

Şanghay Serbest Ticaret Bölgesi'nin şehri küresel kargo ve ticaret merkezi hâline getireceği spekülasyonu üzerine China Eastern Airlines Corp. yüzde 9.9 sıçrayarak, havayolu şirketleri ve diğer ulaştırma hisselerindeki ralliye öncülük etti. Guangzhou Shipyard International Co., South China Morning Post'un Guangdong eyaletinin aralarında Hong Kong'un da bulundupu bir ticaret bölgesi yaratma planı üzerine çalışmasının ardından yüzde 4.7 kazanç sağladı. Agricultural Bank of China Ltd., Shanghai Securities News'in bankaların bu yıl imtiyazlı hisse denemelerine büyük ihtimalle başlamayacaklarını yazması sonrasında yüzde 3.3 değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi verilerin ardından yüzde 0.7 artışla 2,228.59 puana çıkarak, kazançlarını genişletti. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.2 yükselerek 25 Haziran'daki düşüğünden yüzde 20 sıçradı. Çin'in sanayi üretimi geçtiğimiz ay yüzde 10.4 ile Bloomberg'in beklentisi olan yüzde 9.9'un üzerinde büyüdü.

Ekonomik verilerin toparlanmanın yolda olduğunu gösterdiğini belirten Hengsheng Hongding Asset Management Co.'nun para yöneticilerinden Dai Ming, yatırımcıların daha güçlü büyüme beklentilerinin artmaya başladığını söyledi.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 2,455.88 puana çıktı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-ABD Endeksi dün yüzde 1.8 yukarıda kapandı.