Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yılki büyümenin yüzde 3,5 civarında olabileceğini belirterek, "Dış konjonktürdeki gelişmeler 3. çeyrekten itibaren büyümemizi etkileyebilir" ifadesini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Çağlayan, Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 4,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Küresel krizden en hızlı çıkan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirten Çağlayan, 2009'un son çeyreğinden itibaren, 15 çeyrektir kesintisiz bir büyüme gerçekleştiğini ifade etti.

Çağlayan, 2011 sonunda başlayan yavaşlamadan çıkışın "yavaş ilerlediğine" işaret ederek, bu yıl, geçen yıl gerçekleşen yüzde 2,2'lik büyümeden daha yüksek bir hızda büyüme kaydedileceğini belirtti. Buna karşın mevcut Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin altında kalan bir oran görüleceğini ifade eden Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak yüzde 3,5 civarında bir büyüme beklentilerinin bulunduğunu bildirdi.

"Dış konjonktürde yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen son gelişmelerin 3. çeyrekten itibaren büyümeyi etkilemeye başlayacağına" dikkati çeken Çağlayan, "Bu etkilerin çok derin olmasını beklemiyoruz. Ancak 2013'ün 2. yarısı ve belki 2014'ün başlarında bu etkilere maruz kalacağız" değerlendirmesinde bulundu.

- "AB'deki toparlanma, ihracat kanalından büyümemizi pozitif etkileyecek"-

2012'de büyümeye 4,1 puan katkı veren net ihracatın, bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye katkı sağlamadığını hatırlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

"Bugünkü veriler, 2. çeyrekte katkının negatif olduğunu gösteriyor. Yılın kalanında ihracatın katkısı anlamında bugünkünden daha iyi rakamlar göreceğimizi söyleyebilirim. AB'deki toparlanma, ihracat kanalından büyümemizi pozitif etkileyecek.

Hala krizden çıkamamış AB ekonomisi, 2. çeyrekte yerinde saydı. OECD genelindeki büyüme ise binde 9 oldu. 2. çeyrekte AB ve OECD içinde en hızlı büyüyen ekonomiyiz. Birçok ülkeden iyi bir büyüme oranımız var. Fakat kendi ortalamamızın altında seyrediyoruz. Bu bir süre daha devam edecek."

Gelişmekte olan ülkelerin daha yavaş büyüyeceği, gelişmiş olanların ise son birkaç yıldan daha iyi performans gösterdiği bir döneme girildiğini belirten Çağlayan, bu dönemi "normale dönüş sürecindeki son viraj" olarak gördüğünü ve Türkiye'nin bu virajı da rahat geçeceğini kaydetti.

Türkiye'nin bir eşikte yer aldığına işaret eden Çağlayan, "10 yılda kişi başına geliri 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıkan ve performansı ile parmak ısırtan bu ekonominin, şimdi daha yüksek düzeylere çıkması gerekiyor. Bunun için de daha müreffeh bir toplum, daha yüksek demokratik standartlar, daha fazla birlik, daha fazla kardeşlik vazgeçilmez ilkelerimiz" ifadesini kullandı.

AA