Advertisement

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ve bölgesel olumsuz konjonktüre rağmen GSYH, sanayi üretimi ve istihdamda sağlanan büyümenin, Türkiye ekonomisinin kazanmış olduğu dayanıklılık, esneklik ve dinamizmi ortaya koyduğunu bildirdi.

Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, yılın 2. çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ikinci çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarına göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH), bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak beklentilerin üzerinde bir artış gösterdiğini ve büyüme hızının yüzde 4,4 seviyesinde gerçekleştiğini ifade eden Babacan, 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme hızının da yüzde 2,1 olduğunu belirtti.

Bu gelişmeler sonucunda 2013'ün ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre GSYİH reel olarak yüzde 3,7 büyüme kaydettiğini vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

"2013 yılı ilk yarısında toplam iç talep reel olarak yüzde 5,4 seviyesinde güçlü bir artış gösterirken, dış talebin zayıf seyri büyümeyi sınırlandırmıştır. Yılın ilk yarısında toplam nihai yurtiçi talep büyümeye 4,3 yüzde puan katkı yaparken; net dış talep negatif 1,8 yüzde puan katkı yapmıştır. Bu gelişmede özellikle 2012 yılındaki altın ihracatının yüksek baz etkisi ve 2013 yılı ilk yarısında yapılan altın ithalatındaki artış etkili olmuştur. Yılın ikinci yarısında özellikle Avrupa Birliği'ndeki görece toparlanmanın etkisiyle altın hariç ihracatımızın büyümeye yaptığı pozitif katkıyı arttırması beklenmektedir.

On beş çeyrektir aralıksız büyüyen Türkiye ekonomisinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 848 bin kişi ilave istihdam oluşturulmuştur. Böylece 2009'dan itibaren oluşturulan ilave istihdam 4 milyon 635 bin kişiye ulaşmıştır. 2013'ün ikinci çeyreğinde, işgücüne katılım oranındaki artışa rağmen işsizlik oranı yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşmiştir."

- OVP hedefleri çerçevesinde-

Yılın ilk yarısındaki yüzde 3,7 oranındaki büyümenin Orta Vadeli Program (OVP) hedefleri çerçevesinde gerçekleştiğini hatırlatan Babacan, dün açıklanan verilerin sanayi üretimindeki artış hızının temmuzda da beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Babacan, küresel ve bölgesel olumsuz konjonktüre rağmen GSYİH, sanayi üretimi ve istihdamda sağlanan bu büyüme oranlarının, son 11 yıllık dönemde gerçekleştirdikleri reformlar sonucunda Türkiye ekonomisinin kazanmış olduğu dayanıklılık, esneklik ve dinamizmi ortaya koyduğunu belirtti.

AA