Advertisement

Fransa'da sanayi üretimi Temmuz ayında, otomobil imalat sektörününün öncülüğünde, beklenmedik bir şekilde düştü ve düşüşünü üçüncü aya taşıdı.

Sanayi üretimi, Temmuz ayında, yüzde 1.4 düşüş gösterediği Haziran ayına göre yüzde 0.6 geriledi. Bloomberg'in anketine katılan 22 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yüzde 0.5 artış göstermesi bekleniyor. Otomobil üretimi, aynı dönemde, yüzde 11.2 geriledi.

Fransa ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.5 ile 2011'in ilk çeyreğinden bu yana en hızlı büyümesini göstererek resesyondan çıktı. Bugünkü sanayi üretimi verisi, imalat sanayi ve güven endeksindeki toparlanmayı gösteren son veriler ile zıt yönde çıktı.

Londra'da Newedge Group analisti Annalisa Piazza, "Sanayi üretimi verisi, Fransa ekonomisinin diğer bir resesyona yönelmekte olduğu şeklinde değerlendirilmemeli," dedi ve "Bu veri, toparlanmanın sarsıntılı olacağına hazırlıklı olmamız gerektiği anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün açıklanan veriler, imalat sanayinin Temmuz ayında yüzde 0.7 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.5 düştüğünü gösterdi. Toplam sanayi üretim Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 geriledi.