Advertisement

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin, Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi konusunda yol haritası hazırladığını söyledi.

Moskova'da Libyalı mevkidaşı Muhammed Abdulaziz ile görüşmesinin ardında konuşan Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Esad yönetimi ile temas halinde olduğunu ve Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi önerisini somutlaştıracak yol haritası hazırladığını ifade etti.

Lavrov, "Plan niteliği taşıyacak öneri hazırlıyoruz. ABD dahil ilgilenen tüm taraflara hazırladığımız planı sunacağız. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile temas halindeyiz, son olarak dün akşam kendisiyle telefonda konuştuk" dedi.

Rus bakan ayrıca, kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi önerisinin, BM'nin Suriye'de yürüttüğü incelemelerin iptal edildiği anlamına gelmediğini söyledi.

Abdulaziz ise Rusya'nın önerisinin şimdilik Arap Birliği'nde görüşülmediğine dikkati çekerek, önerinin hayata geçmesi durumunda olumlu gelişmelere yol açabileceğini ifade etti.

AA