Advertisement

ADB'de Lehman Brothers'ın 2008'de iflası ile patlak veren ekonomik krizden sonra kendilerini risk içerisinde bulan bankaların henüz bu risklerden tamamen kurtulamadıkları söyleniyor.

Morgan Stanley'de çalışan ve 2008 yılında ABD Hazine Bakanlığı'nın Fannie Mae ve Freddie Mac gibi firmalara yönelik gerçekleştirdiği kurtarma paketi için danışmanlık yapan Ruth Porat, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Washington'dan daha sonra tekrar bir telefon aldığını ve "Asıl tehlikenin American International Group'un (AIG) çöküşünde olduğunu" kararlaştırdıklarını belirtti.

Porat, "AIG o kadar çabuk çökebilir ve o ülke genelinde o kadar büyük bir etki yaratabilirdi ki kimse başlarda bunun farkında bile olmazdı" ifadelerini kullandı.

Lehman Brothers'dan paralarını alamayan hedge fonların iki hafta içerisinde Morgan Stanley'den 128 milyar dolar para çektiğini belirten Porat, bu durumun bankayı yüzde 20 hissesini satmak zorunda bıraktığını ve Fed'den bir günde 107.3 milyar dolar borç para almak zorunda kaldığını dile getirdi.

Porat, Lehman Brothers tarafından iflas ettiğinin açıklandığı 15 Eylül 2008'den bu yana geçen 5 yıllık süreçte Morgan Stanley'in daha yeni böyle bir şoku atlatmak için tekrar hazır hale geldiğini belirtti. Porat ve CEO James Gorman yaptıkları çalışmalarla bankanın risklerini azaltarak sermayesini artırmak suretiyle bir sonraki ekonomik krize hazır hale getirdiler.