Advertisement

Suriye Rusya'nın teklifini kabul etti

Suriye Rusya

Suriye, Rusya'nın savaşsız bir çözüm için Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesini önerisini kabul etti

10 Eylül 2013 Salı, 15:08 Güncelleme: 10 Eylül 2013 Salı, 15:10

Rusya, Suriye’de savaşsız bir çözüm için Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesini önermişti. Bu öneriye bugün Suriye’den yanıt geldi.

Rusya'nın Interfax haber ajansı, Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye dayanarak; 'Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim'in, “Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettik” ifadelerine yer verdi.


"ABD'nn Saldırganlığının Azaltılması İçin"

Muallim, Interfax tarafından verilen habere göre, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Kimyasal silahlar konusundaki teklifini sundu, akşam saatlerinde kabul ettik" dedi.

Muallim, Suriye'nin teklifi kabul etmesindeki amacın, 'ABD'nin saldırgan tavrını azaltmak' olduğunu belirtti.

Öneri Kerry'den Gelmişti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Londra'da yaptığı açıklamada, Esad yönetiminin envanterinde bulunan kimyasal silahları bir hafta içinde uluslararası denetime vermesi durumunda, Suriye'ye askeri müdahaleden vazgeçeceklerini söylemişti.

Teklifi Rusya Yapmıştı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin önerisini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov somutlaştırarak, Suriye'ye "kimyasal silahları uluslararası denetime verme" önerisini götürmüştü.

İran Rusya'ya Destek Vermişti

İran Dışişleri Bakanlığı'nın ilk kadın sözcüsü Marziye Afhan da bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya'nın girişimini desteklediğini söylemişti.

"Bunu bölgedeki çatışmayı sona erdirecek bir fırsat olarak görüyoruz" diyen İranlı sözcü Marziye Afham, kimyasal silahlarla ilgili önlemler alınırken, bunların muhaliflerin eline geçmemesinin sağlanması gerektiğini belirtmişti.

HabertürkÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.137 0,00
USD/TRY 5,8848 -0,04
EUR/TRY 6,5254 0,07
EUR/USD 1,1076 0,03
FAİZ 16,31 0,00
ALTIN/ONS 1.488,17 -0,13
BRENT 59,01 -0,69
© haberturk.com
Yukarı