Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı heyeti, Ataşehir'de 800 bin metrekare alana kurulacak İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak bankaların projeleri üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile toplantı yapacak. Toplantıda projelerinin incelenip onaylanmasının ardından, yıl sonuna kadar merkezin yapımına başlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgiye göre, 4,5 milyar liralık yatırımla tamamlanması ve dünyanın en önemli finans merkezlerinden birisi olması planlanan İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatı için geri sayım başladı.

Bakanlık heyeti, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile 19 Eylül Perşembe günü finans merkezinde yer alacak bankaların projeleri üzerine toplantı yapacak.

Toplantıda, Merkez Bankası, Halk, Vakıflar ve Ziraat bankaları, Sermaye Piyasası Kurulu gibi kurumların genel merkezlerinin yanı sıra Ağaoğlu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ gibi özel sektör yatırımlarını da bünyesinde barındıracak merkez için perşembe günü yapılacak toplantıda projeler incelenerek onaylanacak.

Onay aşamasının ardından bu yıl sonuna kadar finans merkezinin yapımına başlanacak.


-50 bin kişiye istihdam sağlayacak

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'nın etkilerini bugüne taşımayı amaçlıyor. Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle "Anadolu Yakası'nın simgesi" olarak tasarlandı.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7 gün 24 saat yaşamın olacağı bir alan olarak tasarlanan merkezin deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsünce yapıldı.

Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak.

Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Ekim 2013 Perşembe, 00:48 Misafir yarım yamalak vob'la nasıl uluslararası finans merkezi olunacak ki.gökdelen dikmekle dünya ile nasıl bütünleşeceksiniz.paranın uyumadığının bilincinde olmayan koca koca(!) adamlar oturdukları gökdelenlerde uluslararası piyasaları nasıl algılayabilecekler.bunlar değil miydi 2001 yılında yabancılara borsayı kaptıran.şimdi bunları baş köşeye oturtup ödüllendirmek mi lazım.çözüm olarak diyorum ki: ey yöneticiler, vob 24 saat olmalı vob 24 saat olmalı vob 24 saat olmalı
25 Eylül 2013 Çarşamba, 09:10 Misafir gayet güzel olur bence de.
24 Eylül 2013 Salı, 13:11 Misafir modern çağda hala Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde bina yapmak yerine onların eserlerini koruyalım,ata şehirde modern yapıların içinde Osmanlı mimarısı dam ustun de saksağan vur beline baltayı