Advertisement

Doğuştan acıya duyarsız bir genç kızın genlerinin incelenmesi, yeni ağrı kesicilerin geliştirilmesine ışık tutuyor.

Almanya'daki Jena Üniversite Hastanesi'nden Dr. Ingo Kurth, dokunuşu hisseden ancak acıya duyarsız "konjenital analjezi" adıyla bilinen bir rahatsızlığı olan genç kızın genlerini inceledi.

Çocuğun genlerini ebevenlerinkiyle karşılaştıran bilim insanları, doğuştan gelen bu "özelliğin" kızın anne ve babasında bulunmadığını gördü.

Araştırmacılar, genç kızda, acıyı hisseden sinirler boyunca uzanan kanalların gelişiminden sorumlu, beyne acı sinyalini ileten SCN11A geninin mutasyona uğradığını gördü.

Daha sonra Kurth ve ekibi elde edilen bulguları fareler üzerinde test etti. Genetik mutasyona uğratılan fareler, kuyrukları sıcak ışığa maruz kaldığında normal farelere göre daha fazla ısıya dayanabildi.

Bilim adamları, SCN11A kanalını engelleyen bir ilaç üzerinde çalışmaya başladı. Araştırma başarılı olursa, "büyük acıların hissedilmemesini" sağlayacak yeni ağrı kesiciler geliştirilebilecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2013 Perşembe, 12:52 Misafir acı vücudun sigortasıdır.
24 Eylül 2013 Salı, 12:10 Misafir düşünsenize savaşlar nasıl olur
24 Eylül 2013 Salı, 08:44 Misafir ağrılar ve acılar hastalık belirtisidir, sürekli olarak acıyı hissetmemek çok da iyi bir şey değil.