Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın teşvikleri azaltma kararının öncesinde Tokyo Borsası 8 haftanın zirvesine yaklaştı. Japon kargo şirketleri değerlendi.

Japonya'nın en büyük 2. kargo şirketi Mitsui O.S.K Lines Ltd., kargo ücretleri göstergesi olan Baltic Dry Endeksi'nin Aralık 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından yüzde 3.9 primlendi. Kawasaki Heavy Industries Ltd., New York'tan demiryolu arabası siparişi aldığı haberi üzerine yüzde 4.4 yükseldi. Zarar eden televizyon üreticisi Sharp Corp., sermayeyi destekleme yollarını görüşmek üzere toplanmasıyla yüzde 2.7 değerlendi.

Topix Endeksi yüzde 1.3 kazançla 1,196.74 puana çkarak, dün yüzde 0.3 düşmesinin ardından 25 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste yer alan 33 sektörün hepsi primlenirken, endeksin işlem hacmi 30 günlük güniçi ortalamasının yüzde 39 üzerinde oldu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8 artışla 14,571.58 puana yükseldi.

Fed'in tahvil alımları azaltımının muhtemelen beklenti dahilinde olacağını ve gelişmiş piyasalardaki risk iştahının arttığını söyleyen Tokyo'dali Astmax Asset Management Inc.'in kıdemli para yöneticilerinden Takuya Yamada, likiditenin bir süre daha bol olacağını öngördü.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün büyük bir değişiklik göstermedi. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.4 yükseldi.