Advertisement

(19:19'da güncellendi)

Avrupa hisseleri yatırımcıların Fed'in tahvil alımlarını azaltma kararını beklemesi ile yükseldi.

Siemens AG, yeni bir şef finans yöneticisi ve denetim kurulu üyesi işe almasıyla iki yılın zirvesine tırmandı. HeidelbergCement AG ise Goldman Sachs Group Inc. tarafından tavsiyelerin artırılmasıyla yüzde 1.4 yükseldi. Lanxess AG ise yatırımcıların şirketin maliyet kısma planlarına ağırlık vermesi nedeniyle yüzde 2.8değer kaybetii.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek 313.28 puandan kapandı ve 5 yılın zirvesinden sadece yüzde 0.1 geride. Endeks, merkez bankalarının destekleyici politikalarına devam etmesiyle 2013 yılında yüzde 12'lik bir ralli gerçekleştirdi.

Allianz Global Investors şef hisse yatırım yetkilisi Lucy Macdonald, "Büyüme konusunda ortamın biraz kötüleştiği görülüyor Haziran ayından bu yana. Eğer hiç bir şey yapmazlarsa bu insanların sorular sormasına başlamasına neden olacak ve büyüme konusunda daha fazla endişe duyulmaya başlanacak. Açıkça görülüyor ki ekonomik toparlanma hâlâ yavaş gerçekleşiyor" yorumunu yaptı.

Opsiyon fiyatlarına dayanan bir Euro Bölgesi hisseleri volatilite göstergesi, bugün yüzde 4.3 gerileyerek bir haftanın en dik düşüşünü kaydetti.

(19:19'da güncellendi)