Advertisement

IMF, borçların büyük ölçekli azaltımı konusunda yatırımcıların baskısına rağmen ülkelerin "hız limitleri"ni izlemesi ve mali açıkları çok hızlı azaltmaması gerektiğini savundu.

Uluslararası Para Fonu'nun ekonomistlerinin küresel finansal kriz ve Avrupa'daki borç krizinden dersler çıkardığı çalışmasının raporunda, " Piyasa baskısıyla karşı karşıya olan ya da piyasaya girişlerini kaybeden zayıf mali pozisyonlara sahip olan Bazı Euro Bölgesi ekonomilerinin, çok büyük ve ön ödemeli düzenlemeler altına girdiği belirtildi.

Ekonomistler, birçok ülkede, mali dengesizliklerin, kısa vadede düzenlemenin ekonomik aktivite üzerinde ciddi etki yaratacağı ve hükümetin hizmetleri içinde felaket sonuçlar doğuracağı büyüklükte olduğunu vurguladı.

IMF ekonomistleri, "Piyasa baskısı altında olan ülkeler için bile, düzenlemelerin istenilen hızda olması için 'hız limitleri' var" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2013 Çarşamba, 12:57 Misafir çok ilginç. her zaman küçük devletten, yüksek faiz dışı fazladan, kamu harcamalarının kısılmasından yana olan imf'in de sonunda aklı başına mı geliyor ya da sadece sözkonusu ülkeler ekonomileri zayıf düşürülüp dış kaynaklara bağımlı kılınmak istenen gelişmekte olan ülkeler olunca mı bunlar geçerli?