Advertisement

Avrupa Birliği'nin en fakir ikinci ülkesi Romanya, Uluslararası Para Fonu'ndan gelmesi muhtemel olan kredi ve faiz indirimi beklentileriyle tahvil yatırımcılarına gelişen piyasalar arasında en  büyük getiriyi sağladı.

Yerel para birimi üzerinden işlem gören tahvil endeksi, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin varlık alımlarının azaltılabileceğini açıkladığı 22 Mayıs'tan bu yana yüzde 1.8 yükseldi. Küresel bileşik gösterge ise bu zaman diliminde yüzde 3.8 kayıp yaşadı.

Komünizm döneminden bu yana ekonomik geçiş süreci siyasi istikrarsızlıktan dolayı sekteye uğrayan Romanya'da 9 aylık hükümetin harcama kesintilerine gitmesi ev 4 milyar euroluk IMF kredisi için anlaşmayı tamamlamasıyla tahvil yatırımcılarına kazandırıyor. Enflasyon son 13 yılın en yavaş performansını gösterirken, merkez bankasının ekonomik toparlanmayı besleyebilmesi için gereken faiz indirimlerine zemin hazırlamış oldu.

Londra'da bulunan Royal Bank of Scotland Group Plc stratejisti Abbas Ameli-Renani, "Gelişen piyasalarda genişlemeci döngüde devam eden çok fazla merkez bankası kalmadı. Romanya'nın kredibilitesi uluslararası yatırımcılar arasında iyi durumda görünüyor" yorumunu yaptı.