Advertisement

New York Times gazetesi köşe yazarlarından, Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, gazetedeki köşesinde parasal genişleme programını azaltmayı düşünen Fed'den ciddi bir ricada bulunarak, "Lütfen yapma" diye seslendi.

Teşviklerin azaltılmasından kaynaklanacak risklerin, devam etmekten daha fazla olduğunun altını çizen Krugman, hızlı bir şekilde azaltım yapmanın, "hâlihazırda zayıf olan toparlanmaya zarar verebileceğini ve yüzbinlerce kişiyi işsiz bırakıp, giderek daha fazla işsizin, işe alınabilir olmadığı algısı yaratarak uzun vadeli hasar oluşturabileceğini ve bunun yüzlerce  milyarlık ekonomik zarar verebileceğini söyledi.

Krugman, "Şu an parasal sıkılaştırmanın bahsini bile açmak için iyi bir zaman değil" diyerek, "Enflasyon görünmeye başlayıncaya kazar azaltma, sıkılaştırma. İstihdama bir şans ver" talebinde bulundu.

Nobelli ekonomist ayrıca Fed'in azaltımdan bahsetmesinin dahi para politikasını bir hayli daralttığını ileri sürdü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2013 Perşembe, 00:02 Misafir akp kurmaylarinin (ekonomi bakani, sanayi bakani ve merkez başkani) hepsi fed in alacaği ve daha önce almiş olduğu kararlari hemen hemen hatasiz bir şekilde tahmin ediyor olmasi sizce tesadüf mü? başari ve önsezimi yoksa çok önceden dünya ekonomisi ve finansiyla ilgili kendilerine verilen bilgi paylaşimimi abd türkiyeye kiyakmi geçiyor ve geçiyorsa neden?
18 Eylül 2013 Çarşamba, 16:47 Misafir eğer para arzı merkez bankasının elindeyse ki öyle, doğal olan reel faizlerin 0 yani paranın bedava olmasıdır. para çok uzun süreler kıt tutularak sermayeye faiz rantı yaratıldığından doğal işsizlik oranı yukarı çekilmiş yani normal olandan daha düşük bir yatırım hızının enflasyonu arttırdığı bir yapı ortaya çıkarmıştır. krizin koşulları bu yapıya takılmadan faizlerin düşürülebilmesine olanak sağlamıştır. dertleri, eğer piyasa düşük faizlere daha fazla alışırsa bir daha eski düzene nasıl döneceğiz? oysa doğal işsizlik oranının düşürülebilmesi için enflasyon yaratılmalı, ama kıpırdama bile yok.
18 Eylül 2013 Çarşamba, 16:30 Misafir para arzını devlet belirler yani sınırsızdır. çok yüksek enflasyonlara yol açmadığı sürece para basmak faizleri düşük tutar, istihdama ve yatırımlara destek olur. alınteri eğer çalışacak iş yoksa hiçtir hiç. aksini düşünen gider parkta koşar durur ter akıtır eğer bir değeri varsa. para aslında bedava olmalıdır yani reel faizler 0 olmalıdır ki hazırlopçular alınterini sömürmeye devam edemesin. yakın zamana kadar merkez bankaları tarafından kontrol edilen para kıt tutularak sömürücü sermaye rant sağlanıyordu. krizin koşulları bu durumu değiştirdi ama şimdi yine eski düzene dönmeye çalışıyorlar