Advertisement

ABD’nin sürpriz bir kararla aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını aynı hâlinde bırakmasının ardından basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Ben S. Bernanke, gelen ekonomik verilerin tahvil alım programında azaltmayı desteklemediğini söyledi.

Bernanke, Varlık alımında azaltmanın yıl sonunda başlayabileceğini, ancak yine de vkesinleşmiş bir zaman olmadığını ifade etti.

Fed Başkanı, merkez bankasının piyasaları yanlış mı yönlerdirdiğine ilişkin sorulara, ''Fed üzerinden hiç kimsenin bugün alımlarda kısıtlama yapılacağı yönünde söz vermedi'' şeklinde yanıt verdi.

Bernanke, Haziran'dan bu yana gelen verilerin toparlanmayı işaret etmediğine dikkat çekerek, işsizlik oranının da hala kabul edilebilir seviyenin üzerinde seyrettiğini belirtti.

İstihdamdaki büyümenin düzenli olmadığını vurgulayan Bernanke yükselen piyasa faizlerinin de toparlanmayı tehdit ettiğini anlattı ve faiz oranlarının da işsizlik %6.5'in altına gelene kadar artırılmayabileceğini söyledi.

Fed Başkanı Bernanke, ekonomide hala aşağı yönlü gidişat olduğunun altını çizerek, büyümeye ilişkin endişelerin hala sürdüğüne dikkat çekti ve borç tavanının dikkatle izlenen risklerden biri" olduğu uyarısında bulundu.

Gelişen ülkelerin durumuna dair de değerlendirme yapan Bernanke, bu ülkeleri yakından izlediklerini belirten ve "her gelişen ülkenin kendi hikayesi” olduğunu savundu. Fed Başkanı, “ABD ekonomisinin iyi durumda olması gelişen ekonomiler açısından da çok önemli" ifadelerini kullandı.