Advertisement

Satış vergisi artışı tartışmalarının öne çıktığı Japonya'da ihracat Ağustos'ta 2010'dan bu yana en büyük artışını kaydederek, enerji maliyetlerindeki artışın ülkeye 1980'den bu yanaki en uzun süreli dış ticaret açığı dönemini kaydettirmesine rağmen, Başbakan Shinzo Abe'nin büyüme planlarını destekledi.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre ihracat Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 14.7 artarak 6. ayında da büyüdü. İhracat beklenti dahilinde geldi. Japonya'nın dış ticaret açığı 960.3 milyar yen oldu.

Çin'e ve ABD'ye yapılan ihracat, Japonya'nın 1997'den bu yana ilk kez satış satış vergisini artırmaya hazırlanan Japonya'nın hızını destekliyor. Yenin dolar karşısındaki yüzde 20'lik düşüşünden kaynaklanan rekabetlilikteki artış da, ülkenin nükleer sanayînin kapatılmasının ardından yüksek enerji maliyetleriyle karşı karşıya kalan Panasonic Corp. gibi üreticilere yardımcı oldu.

Sonunda ihracatta, zayıf yen ve ılımlı küresel toparlanmanın öncülüğünde net bir toparlanma görüldüğünü belirten Norinchukin Research Institute Co.'nun başekonomisti Takeshi Minami, en büyük endişesinin önümüzdeki yılki satış vergisi artışı olduğuna dikkat çekerek, "İhracattaki toparlanma etkiyi azalltarak ancak yükse vergi hâlen ekonomi üzerinde baskı oluşturabilir" dedi.

Fed'in tahvil alımlarını azaltmaktan kaçınmasının ardından ralli yapan Nikkei 225 Endeksi Tokyo saati ile 10:43 itibariyle yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu . Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 kayıpla 98.17 seviyesine geriledi.