Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın ekonomik teşvikleri azaltmaktan kaçınması üzerine Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 4 ayın en yükseğine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, 10 alt grubun da artış kaydetmesiyle yüzde 1.9 kazançla 141.32 puana çıktı. Endeks 2 ayın en büyük kazancına işaret etti. Çin, Güney Koıre, Tayvan ve Sri Lanka borsaları bugün tatil sebebiyle kapalı.

Fed Açık Piyasa Komitesi dün aylık 85 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili ve mortgage tahvili alımlarını azaltmadan önce Amerikan ekonomisinde daha fazla ilerleme sinyali görmek istediğini söyledi. Bloomberg anketine katışan analistler tahvil alımlarının 5 milyar dolar azaltılacağını tahmin etmişti. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, sabit bir program olmamakla birlikte, tahvil alımlarının azaltımının, verilerin Fed'in temel görünümünü teyit etmesi hâlinde yılın ilerleyen zamanlarında başlayabileceğini söyledi.

Risk iştahının arttığına dikkat çeken AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejisi müdürü Keith Poore, bunun nihai surette piyasalar için destekleyici olduğunu, şu an risk varlıkları varsa, onlara tutunma tavsiyesinde bulundu.