Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) kararlarına ilişkin "Ben Fed'e şaşıranlara şaşırıyorum. Bunlar çok büyük sürprizler gibi değerlendiriliyor. Halbuki Fed, eninde sonunda 'piyasaya verdiğim parayı ben geri çekeceğim' diyor. Ama bugün olmaz, yarın olur" dedi.

Çağlayan, "Kalıcı Büyümenin Finansmanı" temasının işlendiği 4. İstanbul Finans Zirvesi kapsamında düzenlenen özel mülakat sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fed'in, FOMC kararlarına ilişkin gelen bir soru üzerine Çağlayan, "Ben Fed'e şaşıranlara şaşırıyorum. Bunlar çok büyük sürprizler gibi değerlendiriliyor. Halbuki Fed, eninde sonunda 'piyasaya verdiğim parayı ben geri çekeceğim' diyor. Ama bugün olmaz ama yarın olur" değerlendirmesini yaptı.

Çağlayan, Fed kararlarının döviz kuru ve Türkiye ihracatı üzerindeki etkilerine yönelik, "Kurun aşırı bir teyakkuzla karşılanacağını kanaatinde değilim. Neticede bir yerde bir denge bulacak" dedi.

Merkez Bankası yönetimine ilişkin önceki dönemde yaptığı değerlendirmeleri yineleyen Çağlayan, "Böyle bir ortamda Merkez Bankası'nın bir bilek güreşi yaparak 'ben kurdaki gidişatı önleyeceğim', 'bunun için de şu kadar kaynaklarımı kullanacağım' gibi bir efor sarf etmesinin de bir anlamı zaten yoktu. Piyasa, alanla satan arasında kendi fiyatını bir şekilde bulacaktır" diye konuştu.

Çağlayan, Türkiye ekonomisindeki büyümenin sürdürülebilirliğine ilişkin soruya ise, "Benim büyümenin kalitesi konusunda bir endişem yok" yanıtını verdi.

- "Volkswagen'in, Polonya ve Türkiye üzerinde tercih noktasında gel-git içinde olduğunu biliyorum"-

Otomotiv sektöründe yatırım planı bulunan şirketlerin, Türkiye'nin de dahil olduğu birkaç ülke üzerinde yoğunlaştığını dile getiren Çağlayan, "Örneğin Volkswagen'in Polonya ve Türkiye üzerinde tercih noktasında bir gel-git içinde olduğunu biliyorum. Kendilerine biz 'gelin rakamlarımıza bakın' dedik. 'Mukayese edin' dedik. Kararı kendileri verecek artık" şeklinde konuştu.

Otomotiv sektöründe rekabetin çok yoğun olduğuna işaret eden Çağlayan, Türkiye'nin sahip olduğu nitelikli iş gücü nedeniyle bu sektörün gelecek vaad ettiğini belirtti.

Çağlayan, dünyada 165 Fiat fabrikası olduğunu belirterek, "Fiat'ın Bursa'daki fabrikası TOFAŞ arka arkaya 165 fabrika içinde en verimli fabrika seçildi. Buradaki sonuç Türk iş gücünün, mühendisliğinin sektördeki gayretinin, verimliliğinin de önemli bir göstergesi" değerlendirmesini yaptı.