Advertisement

Apple Inc.'ten Verizon Communications Inc.'e ABD'nin önde gelen şirketleri, Fed'in öngörülmedik teşvik programıyla faizlerden 700 milyar dolar tasarruf ediyor.

Kurumsal tahvil faizleri 4 yılda, Lehman Brothers Holdings Inc.'in iflasının öncesindeki 5 yılın ortalaması olan yüzde 6.14'ten, yüzde 4.6'ya geriledi. Bu tasarruf, borçlanılan her 1 milyar dolardan 15.4 milyon dolarlık tasarrufa işaret ediyor. Şirketler Fed'in faizleri rekor düşük seviyede tutması, vadelerin uzatılması ve 5.16 trilyon dolarlık tahvil satışından elde edilen nakitten yararlanıyor.

Teşviklerin ekonomi için çok büyük bir tasarruf hediyesi olduğunu belirten Kroger Co.'nun CFO'u J. Michael Schlotman, parasal genişleme programının büyük ihtimalle düşük faizle borçların yeniden finansman imkanı tanıması sayesinde bazı şirketleri iflastan kurtardığını söyledi.

Fed'in Aralık 2008'den bu yanaki sıfır faiz ve 3 trilyon doların üzerinde tahvil alımının birleşimi, Apple, Verizon ve 2,000'den fazla kurumsal borç sahibinin  kolektif faiz tasarruflarının, İsviçre'nin 632 milyar dolarlık ekonomisinin üzerinde olduğu anlamına geliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2013 Perşembe, 14:30 Misafir fed 'in gelişmekte olan ülkelerdeki amerikan seermayesine (özellikle borsalardaki) daha yüksek endekslerden çıkmak (zararlarını minimize etmek) ve daha düşük kur ile dolara dönmek konusunda firsat tanıdığını düşünüyorum...