Advertisement

Dünya Bankası İdari Direktörü Sri Mulyani Indrawati, gelişen ülkelerin, Fed'in dünkü toplantısında beklenmedik bir şekilde varlık alım programında daraltmaya gitmekten kaçınmasına karşın, teşviklerin nihayetinde azaltılmasına hazır olmaları gerektiğini kaydetti.

Sri Mulyani, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği üye ülkeleri maliye bakanları toplantısı için bulunduğu Bali'de yaptığı açıklamada, "Gelişen ülkeler hazır olmalı, başka seçenekleri yok," dedi ve "Gelişen ülkeler büyümelerini, hem seviye hem de büyüme modeli açısından düzenlemeye devam etmek zorunda kalacaklar" şeklinde görüş bildirdi.

Asya hisse senetleri, para birimleri ve tahvilleri, Fed'in dün aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarını daraltmaktan kaçınması ve ekonomideki iyileşmeye ilişkin daha fazla işaret görmeleri gerektiğini kaydetmesinin ardından değer kaydetti. Fed'in varlık alımlarını azaltmasından kaynaklanabilecek küresel likiditede azalma tehdidi, gelişen piyasalarda son beş yılın en hızlı satış dalgasını getirmişti. Bunun sonucu, Hindistan rupisinden Türk lirasına, gelişen ülke para birimleri rekor seviyelere geriledi.

Sri Mulyani, gelişen ülkelerin büyük çoğunluğunun, küresel resesyon sonrası son üç yılda genişlemenin iç kaynaklarını artırmalarının ardından, daha düşük büyüme oranına ve ekonomilerinden yeniden odaklanmaya kendilerini ayarlama durumunda kalacaklarını söyledi.

Sri Mulyani, "Gelişen ülkeler cari işlemler açığı ve bütçe açığı yaratan bu iç büyüme modelini oluşturdu ve bu modelin çok dikkatli izlenmesi gerekiyor," dedi ve "Bu ülkeler ekonomik büyüme modelini yeniden dengeleme ihtiyacında" şeklinde konuştu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün Tokyo saati ile 14:46'da yüzde 2.3 yukarıda seyrediyordu ve 22 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına yönlendi. Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Tayland bahtı yüzde 2.2, Malezya ringgiti yüzde 2.5 ve Hindistan rupisi yüzde 2.6 değer kazandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2013 Perşembe, 14:49 Misafir fed 'in gelişmekte olan ülkelerdeki amerikan seermayesine (özellikle borsalardaki) daha yüksek endekslerden çıkmak (zararlarını minimize etmek) ve daha düşük kur ile dolara dönmek konusunda firsat tanıdığını düşünüyorum...
19 Eylül 2013 Perşembe, 14:43 Misafir sen demi bürütüs
19 Eylül 2013 Perşembe, 14:32 Misafir fed'in varlik alimlarini azaltmasini piyasalar en az 10 defa aldi satti. yinemi temcit pilavi yiyeceğiz.