Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Panik hareketiyle işlem yapanlar geçmişte olduğu gibi maalesef bugün de hep kaybetmiştir. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar hep kazanmıştır" dedi.

İstanbul Finans Zirvesi'nde (İFS) AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ertaş, Fed'in dün aldığı karara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Fed'in sürpriz bir şekilde uyguladığı politikaları devam ettireceğini açıklamasının, aslında piyasaların istediği açıklamalar olduğunu söyledi.

Borsanın yükseldiğini, faizlerde ciddi düşüş yaşandığını ve Dolar/TL paritesinin 1,95 seviyelerinin de altına gerilediğini anımsatan Ertaş, şunları kaydetti:

"Türkiye orta ve uzun dönemde hala fırsatları olan, altyapısı sağlam ve makroekonomik dengeleri güçlü olan bir ülke. Dolayısıyla faiz politikaları konusunda yapılan açıklamalar Türkiye'yi etkilese de orta ve uzun dönemde biz yine güçlü olmaya devam edeceğiz. Nitekim en küçük bir açıklamayla bile neredeyese göstergeler 22 Mayıs öncesine çok yaklaştı. Dolayısıyla yatırımcıların panik olmaması gerekiyor. Kısa vadeli düşünmemesi gerekiyor.

Türkiye'nin makroekonomik göstergelerini ve sermaye piyasalarına ilişkin düzenlemelerini iyi takip etmeleri gerekiyor. Panik hareketiyle işlem yapanlar geçmişte olduğu gibi maalesef bugün de hep kaybetmiştir. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar hep kazanmıştır. Piyasalarımızın güçlü olduğunu dün de söyledim bugün de söylüyorum."

Bugün yakın coğrafyaya ve dünya ekonomisine bakıldığında Türkiye'nin dünyanın en fazla büyüyen ekonomilerinden birisi olduğunu anımsatan Ertaş, dış borcun az olmasının, kamu borcunun milli gelire oranının düşük olmasının ve genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmasının yatırımcılar için fırsat olduğunu vurguladı.

-"Yılsonunda 20 olan halka arz hedefimize ulaşacağız"-

Borsa İstanbul'un NASDAQ OMX ile stratejik ortaklık çalışmalarında son duruma ilişkin bilgiler de veren Ertaş, Borsa İstanbul'un NASDAQ OMX ile yapacağı stratejik ortaklık için teknik çalışmaların devam ettiğini, kesin bir tarih vermemekle birlikte muhtemelen bu yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Bu yılın yapılan halka arzlarla ilgili bilgileri paylaşan Ertaş, 12 Şubat'ta halka arzlarla ilgili önemli kararların alındığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Geçmiş yıllardaki halka arzların performansı yatırımcılar ve düzenleyici otoriteler açısından tatminkar olunmadığını ortaya çıkarmıştı. 12 Şubat'taki kararlarımızdan sonra halka arzlarda yeniden bir artış yaşandı.

Şuana kadar 13 tane halka arz gerçekleştirdik. performanslarına bakıldığında endeksteki düşüşten daha fazla düşen hissenin de olmadığını, endeksteki düşüşe rağmen de bazı hisselerin iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Bunlar düzenlemelerimizin olumlu sonuçlarıdır."

Bu yılsonunda 20 halka arz yapmak gibi bir hedeflerinin olduğunu hatırlatan Ertaş, ancak 22 Mayıs'taki Fed kararlarıyla birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dalgalanmaların yaşandığını ifade etti.

Ertaş, "Ancak bunun etkilerinin en azından bugün itibariyle önemli ölçüde kaybolduğunu görüyoruz. 13 olan halka arz sayının yılın kalan kısmında 20 olan hedefimize rahatlıkla ulaşacağımızı tahmin ediyorum" diye sözlerini tamamladı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Eylül 2013 Perşembe, 18:25 Misafir sayin spk başkani ertaş turkceel de yapilan 2198 ve 3496 lot aliş satişlar bazi yatirimcilara i̇şaret vermektedi̇r. bu spekülati̇f hareketlere dur demeni̇zi̇ vearaştirma yapilmasini ri̇ca ederi̇m.sürekli̇ ayni sayilarda i̇şlem yapilmaktadir.