Advertisement

Japon yeninin gece değer kaybederek, ihracatçıların kazanç görünümünü desteklemesinin ardından Topix Endeksi 3. gününde de yükselerek, 3. haftasını da artıda tamamlamaya hazırlanıyor.

Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., Citigroup Inc.'in tavsiyesi sonrasında yüzde 5.6 primlendi. Japonya'nın en büyük 2. kargo şirketi Mitsui O.S.K. Lines Ltd., sektörün Topix Endeksi'ndeki 33 sektör arasında en çok kaybeden grup olması üzerine yüzde 4 değer kaybetti. Open House Co., Tokyo Borsası'nda işlem görmeye başlamasının ardından yüzde 24 tırmandı.

Topix Endeksi yüzde 0.2 kazançla 1,218.12 puana çıktı. Endeks 3 günlük haftasonu tatilinin öncesinde bu haftayı yüzde 2.8 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. Nikkei 2 25 Endeksi yüzde 0.1 artışla 14,778.87 puana yükseldi. Yatırımcılar aynı zamanda 22 Eylül'de Almanya'da yapılacak seçimleri de izliyor.

Yenin dünkü düşüşünün hisseler için olumlu olduğunu, ancak yatırımcıların Almanya'daki seçimler ve uzun haftasonu tatilinin öncesinde pozisyonlarını düzeltmek istediklerini belirten Daiwa Securities Group Inc.'in Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Kenji Shiomura, son birkaç günde hızla yükselmesinin ardından piyasanın düzeltmeye geçtiğini söyledi.

Japon yeni dün dolar karşısında yüzde 1.5 değer kaybetti. Zayıf yen ihractıçların deniz aşırı ülkelerdeki kazançlarının değerini artırıyor.

Nikke'in 14 günlük RSI'si bugün 67 ile, yön değişikliği şeklinde yorumlanan 70 puana yakın seyretti.

Allianz Global Investors Japan Co.'nun yatırım genel müdürü Kazuyuki Terao, teknik olarak piyasanın aşırı satın alınmış olduğunu, Nikkei'de 15,000 puan dolaylarında satış baskısının fazla olduğunu belirtti.