Advertisement

(16:20'de güncellendi)

Dolar, St.Louis Fed Başkanı James Bullard'ın Fed'in varlık alımlarını durdurmama kararının kılpayı alındığını ve "ufak" bir varlık alım azaltılışının önümüzdeki ay mümkün olduğunu söylemesiyle diğer 16 büyük para biriminin büyük çoğunluğu karşısında yükseldi.

ABD para birimi, rekor seviyedeki teşvikleri destekleyen ve bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunan Bullard'ın Bloomberg'e yaptığı açıklamada 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarını azaltmama kararının gelen zayıf veriler ile kılpayı alındığını söylemesi sonrasında, euro karşısındaki kayıplarını sildi.

Londra'da bulunan Societe Generale SA küresel stratejistlerinden Kit Juckles, "Bullard azaltma kararını tekrar gündeme getirmeye çalışıyor. Ne yöne gideceğimizi anlamaya çalışırken sürekli bir değişkenlik yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dolar euro karşısında dün 1.3560 dolar ile 7 Şubat'tan bu yana en düşüğe dokunduktan sonra, bugün yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 08:22'de 1.308 dolar oldu ve erken saatlerdeki yüzde 0.1'lik düşüşü sildi. Dolar yen karşısında yüzde 0.1 değerlendi ve 99.58 yen seviyesine gelerek yüzde 0.3'e varan kayıpları sildi.

(16:20'de güncellendi)