Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın beklenmedik şekilde rekor düzeydeki parasal teşviklerini aynı şekilde bırakma kararının gelişen piyasa varlıklarının talebini desteklemesiyle  Asya paraları bu yılın en kazançlı haftasına işaret ediyor.

Malezya ringgiti ve Hint rupisi, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 18 Eylül'de, merkez bankasının aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmaya başlaması için daha fazla toparlanma sinyali görülmesinin gerektiğini söylemesinin ardından Asya paralarındaki kazançlara öncülük etti. Küresel gonlar bu hafta Endonezya, Filipinler ve Tayland'da sattıklarının 494 milyar dolar üzerinde hisse altı.

Yatırımcıların teşviklerin azaltılacağı spekülasyonuyla biriktirdikleri pozisyonları tersine çevirdiğini söyleyen Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in gelişen piyasalar ekonomistlerinden Tohru Nishihama, ancak Fed'in er ya da geç tahvil alımlarını azaltacağını ve yatırımcıların daha seçici olacağını belirteirek, uzun vadede dolarda kademeli yükselişin beklendiğini söyledi.

Yen hariç Asya'daki en aktif 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.9 kazançla 116.31 puana çıktı ve 14 Eylül 2012'den bu yana en büyük haftalık kazancına işaret etti.

Ringgit bu hafta yüzde 3.9 değerlenerek 3.1665'e yükseldi. Hint rupisi yüzde 2.8 güçlenerek 61.775'e, Tayland bahtı yüzde 2.5 primlenerek 31.066'ya ve Endonezya rupesi de yüzde 0.5 ralli yaparak, 11,359'a çıktı.