Advertisement

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2013 Ağustos ayında kartlı ödemeler geçen yılın ayın dönemine oranla yüzde 18 artarak 34,6 milyar lira oldu.

BKM verilerine göre, ağustos sonu itibariyle Türkiye'de 56,5 milyon adet kredi kartı ve 96,6 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Toplam kart sayısı geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 7 artarak, 142,7 milyondan 153,2 milyona yükseldi.

2012 yılının ağustos ayında 2,1 milyon adet olan POS cihazı sayısı da bu yılın ağustos ayında yüzde 10'luk artışla 2,3 milyon adede, aynı dönemde ATM sayısı yüzde 15'lik artışla 40 bin adede ulaştı. POS ve ATM ağındaki genişleme toplam kart sayısındaki artışa göre daha hızlı oldu.

Kasanın uzağında ödeme imkanı sunan özellikle restoran ve kafe gibi işyerlerinde yaygın olarak kullanılmakta olan mobil POS sayısı 714 bin adede çıkarken, kullanımda olan POS cihazlarının yüzde 31'ini mobil POS'lar oluşturuyor. Öte yandan Türkiye'deki 40 bin adet ATM'nin yüzde 48'i şube dışında yer alıyor.

-Kartlı ödeme tutarı ağustos ayında 34,6 milyar lira oldu-

Kartlı ödemeler incelendiğinde, bu yılın ağustos ayında banka kartı ile ödeme tutarı bir önceki yılın ağustos ayına göre yüzde 39 oranında arttı ve 1,5 milyar liradan 2,1 milyar liraya ulaştı. Aynı dönemde kredi kartı ile ödeme tutarı ise yüzde 17'lik artışla 27,9 milyar liradan 32,5 milyar liraya yükseldi. Kartlı ödeme tutarı ağustos ayında toplamda yüzde 18 oranında artarak 34,6 milyar lira oldu.

Ödeme adetlerinde de banka kartları kredi kartlarından hızlı büyüdü. Geçen yılın ağustos ayında 40 milyon adet olan banka kartı ile ödeme adedi, bu yıl ağustos ayında yüzde 25 artarak 50 milyon adede yükseldi. Kredi kartındaki büyüme ise yüzde 9'da kaldı.

Nakit çekim işlemleri incelendiğinde, kredi kartı ile nakit çekim adedi yüzde 12 oranında artarken banka kartındaki büyüme yüzde 7 oldu.

2002 yılında kartlı ödeme tutarının hanehalkı harcamalarına oranı yüzde 9 iken, bu oran 2012 yılında yüzde 35'e kadar yükseldi. 2013 yılının ilk altı ayında ise kartlı ödemelerin hanehalkı harcamalarına oranı yüzde 36'ya ulaştı. Bu durum Türkiye'nin, "2023 Nakitsiz Ödemeler" vizyonuna bir adım daha yaklaştığını da gösteriyor.

-Market ve akaryakıt ödemelerii kartlı ödemelerde zirvede-

Kartlı ödemelerin sektör bazında dağılımı incelendiğinde ise market, akaryakıt, giyim, gıda ve elektronik ödemeler tüm kartlı ödemelerin yarısını oluşturdu. Ağustos ayında market alışverişlerinin payı yüzde 15 iken onu yüzde 13 ile akaryakıt ve yüzde 8 ile giyim ödemeleri takip etti.

Kartlı ödeme sistemlerinin en hızlı büyüyen verilerinden biri olan internetten kartlı ödeme tutarında ise ağustos ayında yüzde 26 oranında büyüme gerçekleşti. 2,9 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme gerçekleşirken, işlem başına ödeme tutarının ortalamada 211 lira olduğu görüldü.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Eylül 2013 Cuma, 15:11 Misafir kredi kartı harcamayı teşvik ediyor,canlı para harcanmadığı için insanlar kazanmadığı paradan daha fazla harcama yapıyor ve ne yazıkki kredi kartı mağdurları sürekli artıyor,toplumumuz henüz bilinçli bir tüketici toplumu olamadı,kredi kartını amacı dışında kullanır olduk,bankalar doğru kullandığın sürece dostun,ama ne yazıkki düşersen ilk tekmeyide onlardan yirsin,çünkü ne kadar eksi bakiyeye düşersen o kadar iyi müşterisin.