Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Mario Draghi, Avrupa bankacılık sistemine, ihtiyaç duyulması halinde, diğer bir uzun vadeli refinansman operasyonu (LTRO) imkanı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Draghi, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Merkez bankası kredisinin geri ödemesi net bir şekilde bir normalleşme işaretiyken, bunun sonucu fazla likiditedeki eksilme, para piyasası faizlerinde yukarı baskıyı güçlendirebilir," dedi ve "AMB, diğer bir LTRO dahil, araçları kullanmaya hazır" şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi para piyasası faizleri Temmuz ayında, Draghi'nin "nedensiz" olarak değerlendirdiği seviyelere yükseldi. Bu faizler o dönemden bu yana geriledi, ancak finans sistemindeki likidite, AMB'nin daha önce alt limit olarak işaret ettiği bir seviyeye yaklaşıyor.

Draghi, "AMB fonlama desteğine dayanma istikrarlı bir şekilde azalıyor," dedi ve "Bu iyileşmeler öncelikle, AMB'den iki kez gerçekleştirilen üç yıl vadeli uzun dönemli refinansman operasyonlarından borçlanan birkaç bankanın fonları geri ödemesindeki süregelen artışta yansımasını buluyor" dedi.

Avrupa bankaları, AMB'nin 20 Eylül'de yayınladığı verilere göre, bu hafta 7.91 milyar euro tutarında üç yıl vadeli kredi geri ödemesi yapacak. Bu, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

Draghi, "Kısa vadeli para piyasalarını, orta vadede enflasyon değerlendirmemiz tarafından garanti edilecek seviyede sürdürmek için, gerek duyulduğunda, diğer bir LTRO dahil, herhangi bir enstrumanı kullanmaya hazırız" dedi.