Advertisement

Fed'in 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarını destekleyen Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, "ABD para politikası, büyümedeki son soğuma sonrasında daha dinamik bir ekonomi oluşturmaya odaklanmalı" dedi.

Lockhart, "Son dönemde biraz yavaşlama olduğunu gördük" diyerek, istihdam artışının son üç ayda sadece 148,000 ortalaması yakalayabildiğini belirtti. Lockhart para politikalarında 2015 yılında oy hakkına sahip olacak.

Atlanta Fed Başkanı'nın bu açıklamaları Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) geçtiğimiz hafta ekonominin istikrarlı bir gelişim kazandığına dair daha fazla kanıt gerekiyor diyerek, aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alım hızını beklenmedik şekilde neden azaltmadığını açıklamaya yardım ediyor. Alınan karar sonrasında Standard & Poor's 500 Endeksi'ni zirve rekorunu kırarken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi Kasım 2012'den bu yana en düşüğe gerilemişti.

Lockhart ayrıca, "Para politikası, düşük ve sabit bir enflasyon durumu içerisinde, uygun seviyede avantajlı faiz oranları yakalanmasına yardım ederek, daha hızlı bir ekonomik toparlanma gerçekleşmesini sağlayabilr" dedi.

New York Fed Başkanı William C. Dudley ise bugün yaptığı açıklamada henüz anlamlı bir toparlanma göstermeyen ABD ekonomisindeki zorlukları atlatmak için Fed'in kararlı bir şekilde davranması gerektiğini belirtti.