Advertisement

BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldi.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Gül görüşmede, Suriye'deki kimyasal silahların temizlenmesine ilişkin anlaşmanın olumlu olduğunu belirtti.


Suriye'deki sorunun sadece kimyasal silahlar olmadığını vurgulayan Gül, Suriye'de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Gül, BM'nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi.


Görüşmede Kıbrıs konusuna da değinen Gül, Türkiye'nin kapsamlı çözüm iradesinin net olduğunu, bu yaklaşımın Kıbrıslı Türkler tarafından da paylaşıldığını dile getirerek, Rum tarafının bu adımlara karşılık vermesi halinde çözüm yolunda ilerleme sağlanacağını ifade etti.


Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelere desteğini de belirtti.


Öte yandan, Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de BM Genel Sekreteri Ban'ın eşi Ban Soon-taek tarafından heyet başkanlarının eşleri onuruna düzenlenen çay davetine katıldı.


BM Genel Sekreteri'nin konutundaki davet basına kapalı olarak gerçekleşti.


-Gül, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzai'yi kabul etti-


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York'taki temasları kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudeyr Huzai'yi de kabul etti.


Türkevi'nde gerçekleşen kabulde Gül, Türkiye'nin, Irak halkının tüm kesimlerini kucakladığını ve bu ülkenin istikrar, güvenlik ve refahının Türkiye için önemli ve değerli olduğunu söyledi.


Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzai de ülkesinin, Türkiye ile ilişkilerinin iyi komşuluk ve işbirliği anlayışı içinde gelişmesi için siyasi iradeye sahip olduğunu söyledi.


Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi başkanlığında her partiden temsilcinin katıldığı bir heyetin Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Huzai, bu ziyaretlerin devam edeceğini belirtti.


-Obama resepsiyon verdi-


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin 68. BM Genel Kurulu vesilesiyle heyet başkanları onuruna Waldorf Astoria Otel'de verdiği resepsiyona da katıldı.

 

AA