Advertisement

Londra merkezli Capital Spreads tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre Londralı fon yöneticileri ve analistler Birleşik Krallık ekonomisinin geleceği hakkında son zamanlarda güçlenmeye başlayan toparlanma sinyalleri üzerine daha iyimser hale geldiler.

Görüşleri alınan yaklaşık 200 yatırımcı ve analistin yüzde 82'si ekonominin önümüzdeki 12 ay içerisinde gelişim göstereceğini beklerken, bu oran bir yıl öncesinde yüzde 69 olarak gerçekleşmişti. Ayrıca aynı ankette katılımcıların yüzde 62'sinin toparlanmayı sürdürülebilir olarak gördüğü ve yapay bir konut sektörü balonundan kaynaklanmadığını düşündüğü görüldü.

Bank of England tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada toparlanmanın bir ivme kazandığı belirtilirken, büyüme beklentileri de bu çeyrek için yüzde 0.5'ten yüzde 0.7'ye yükseltildi. Para Politikası Komitesi'nde bulunan 9 üyenin tamamı bu ay gerçekleştirilen toplantıda ekonominin şu anda daha fazla teşviğe ihtiyaç duymadığı konusunda hem fikir olduğunu belirtti.

Capital Spreads işlem ve piyasa riski direktörü Nick Lewis, "Yatırımcılar bu çok uzun tünelin sonunda bir ışık görmeye başladı. Bunun yalnızca bir konut sektörü balonundan ibaret olup olmadığını ileride göreceğiz fakat şimdilik tedbirli bir şekilde iyimser bir havanın hakim olduğu görülüyor" yorumunu yaptı.

Bazı yatırımcıların iyimser olduğuna dair işaretler ise ankete katılanların yüzde 30'unun Birleşik Krallık ekonomisindeki toparlanmanın konut sektöründe oluşan balondan kaynaklandığını düşündüğünü açıklamasıyla görüldü.