Advertisement

Çin'in Bej Kitabı olarak bilinen özel bir anket, genişlemedeki resmi toparlanma sinyallerinin aksine imalat ve ulaştırmanın zayıflamasına bağlı olarak dünyanın en büyük 2. ekonomisinin bu çeyrekte yavaşladığını gösterdi.

New York'taki China Beige Book International'ın hazırladığı ankete göre şirket yatırımları ve gayrimenkûl kazançlarındaki artış yavaşlarken, hizmet sektörleri toparlandı ve çalışan bulmak zorlaştı. Rapor, 12 Ağustos - 4 Eylül tarihleri arasında 2,000 kişinin katılımıyla hazırlanıyor.

Fed'in Bej Kitap Raporu'ndan modellenen ve geçtiğimiz yıl başlatılan çeyrek dönemlik rapor, Temmuz ve Ağustos'ta Citigroup Inc.'ten Deutsche Bank AG'ye birçok kuruluşun Çin'in büyüme tahminlerini yüksetmesine neden olan resmi fabrika üretim verilerinden ayrışmaya dikkat çekiyor. Nomura Holdings ise sıçramanın önümüzdeki yıl sürdürülebileceğine şüpheli yaklaşan kurumlar arasında yer alıyor.

Çin Bej Kitap Başkanı Leland Miller ve Craig Charney, sonuçların, Çin'in güçlü ekonomik genişleme algısının ciddi anlamda kusurlu olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Veriler, kâr, kazanç, ücret, istihdam ve fiyatlardaki zayıflayan kazançları ortaya koyuyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 10:09'da yüzde 0.3 yukarıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düştü.