Advertisement

Çin'in Şanghay'da faizlerden yabancı yatırıma, politikalarda daha düşük devlet kontrollü bir test bölgesi oluşturma planı, analistleri, bunun ekonomiyi destekleyip desteklemeyeceği konusunda ikiye ayırdı.

Bloomberg anketine katılan 17 analistin 8'i serbest ticaret bölgesinin büyüme üzerinde hiç etkisi olmayacağını ya da gözardı edilebilir etkisi olacağını düşünürken, 8'i bu planın yıllık büyüme oranını önümüzdeki 5 yılda yüzde 0.1 ila yüzde 0.5 artıracağını öngörüyor. Anket katılımcılalrından yalnızca bir büyümenin yüzde 0.5 ila yüzde 0.9 artmasını bekliyor.

Resmi olarak önümüzdeki hafta açılacak olan serbest ticaret bölgesinden gelecek her destek, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bu onyılda yıllık yüzde 7 büyüme oranını korumasına yardımcı olacak ve şehirleşme de dahil olmak üzere olası büyüme motorlarına yenisini etkileyecek. Ankete katılan ekonomistler aynı zamanda GSYH'nın bu çeyrekte geri sıçramasının ardından önümüzdeki yıl ılımlı seviyelerde seyredeceğini tahmin ediyor.

Şanghay'daki serbest ticaret bölgesinin liberalizasyonun kötülük kaynağı olacağını ve o bölgede büyük ekonomik etkisinin olacağını söyleyen Hong Kong'taki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin baş Çin ekoomisti Louis Kuijs, "Ancak biz, özellikle ilk yıllarda Çin'in geniş çağlı ekonomisinden uzak olacak. Bu nedenle makro ekonomi üzerindeki etkisi çok büyük olmayacak" yorumunda bulundu.