Advertisement

Wal-Mart Stores Inc., geçtiğimiz ay kazanç raporlarında işaretlediği stok artışı sorununu çözmek için bu ve önümüzdeki çeyrekte siparişlerinde kesinti yapacak.

Şirketin Bentonville, Arkansas'taki sipariş yöneticilerinden biri siparişlerdeki kesinti planını geçtiğimiz hafta, tedarikçilerinden birine gönderdiği e-posta iletisinde "3. ve 4. çeyrekte stoklarımızı azaltmayı planlıyoruz" ifadeleriyle anlattı. Diğer tedarikçiler de benzer mesajlar aldıklarını söyledi.

Wal-Mart'ın ABD'deki stoklarındaki genişleme, şirketin ikinci çeyrekteki satış kazançlarını, en büyük rakiplerinden daha hızlı oranda geride bırakmasına neden oldu. Wal-Mart'ta stokların birikmesi, tüketicilerin, şirketin öngördüğünden daha az harcamasından kaynaklandı ve şirket bazı satışlarında, mağazalarda rafların yeterli oranda dolması için yeterli sayısa işçisi olmamasından ötürü zarar etti.

"Stoklarımızı uygun şekilde idare ediyoruz" açıklamasında bulunan Wal-Mart sözcüsü David Tovar, "Stok seviyelerimiz konusunda iyi hissediyoruz" dedi.

Siparişlerdeki geri çekimlerin tüm birimlerde olmadığını ifade eden Tovar, durumu "Kategori kategori ele alıyoruz" şeklinde açıkladı.

Tovar, "Bazı durumlarda daha az, bazılarında daha fazla kesinti yapacağız" dedi.

Wal-Mart dün New York'ta yüzde 1.5 aşağıda 76.54 dolardan kapandı.