Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde gerileyerek, iş gücü piyasasında ilerlemeye işaret etti.

Başvurular 21 Eylül'de sona eren haftada 5,000 düşüşle 305,000 oldu. Bir yetkili, verileri etkileyen özel bir faktör olmadığını ve California'nın da bilgisayar sistemlerinden kaynaklanan hatalar ile yaşadığı sorunlar sonrasında arayı kapattığını söyledi. Bloomberg anketine katılan 49 ekonomistin tahmin medyanı başvuruların 325,000'e artacağı yönündeydi.

İşten çıkarmalardaki azalma, işverenlerin ABD'deki talep görünümü hakkında iyimser olduğuna bir işaret olabilir. İlerleyen dönemlerde istihdamda artış ve gelirlerdeki büyümenin, ekonominin yüzde 70'ine denk gelen tüketici harcamalarında büyük artışların yaşanmasını sağlayabileceği düşünülüyor.

New York'ta bulunan RBC CApital Markets LLC kıdemli ekonomisti Jacob Oubina veri öncesi yaptığı yorumda, "Şirketler şu anda oldukça zayıf işliyor, bu da olası bir işe alım artışı için iyi bir itici güç. Teknik arızalar yaşanmadan öncesinde bile genel eğilim kesinlikle daha düşüktü" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 310,000 ile 370,000 arasında değişiklik gösterdi.