Advertisement

(20:50'de güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin bu yılki en uzun kayıp periyodunun ardından, işsizlik başvurularındaki beklenmedik düşüşün yarattığı olumlu havanın, bütçe görüşmelerindeki anlaşmazlığın toparlanmaya darbe vurabileceği düşüncesinin önüne geçmesiyle yükseldi.

J.C. Penney Co. yılın ikinci yarısında olumlu bir satış eğilimi beklediğini tekrarlamasıyla yüzde 5.6 ralli yaptı. Bed Bath & Beyond Inc. gelir tahminlerini artırmasıyla yüzde 4.9 yükseldi. Eli Lilly & Co. göğüs kanseri ilaçları denemelerinde başarısız olarak yüzde 3.2 geriledi. Hertz Global Holdings Inc. ise tahminleri azaltmasıyla yüzde 13'lük dik bir düşüş yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek New York saati ile 13:14'te 1,699.42 puan olurken, Dow Jones endeksi 63.93 puan yani yüzde 0.4 kazançla 15,337.19 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 6.1 aşağısında seyretti.

Texas'ta bulunan South Texas Money Management şef ekonomisti ve başkanı James Kee, "Mütevazı büyüme hikayesinin devamını görüyoruz. Zayıf bir büyüme içerisinde olduğunuzda, ki bu yüzde 2.5 civarında oluyor, verilerin okunması birden bire daha önemli hale geliyor. İşte bu durum piyasanın işsizlik başvuruları verisine neden bu kadar olumlu bir tepki verdiğinin cevabı" dedi.

Gösterge endeks beş gün süren kayıp periyodunda yüzde 1.9 gerileyerek, 18 Eylül'deki tüm zamanların en yükseğinden düşüşe geçti. Yatırımcılar, Fed'in geçtiğimiz hafta gerçekleşen Eylül ayı toplantısında tahvil alımlarını azaltmayı ertelemesi sonrasında, Ekim ayı toplantısında alınabilecek bir karara yönelik tahmin yürütebilmek adına verileri dikkatlice takip ediyor.

(20:50'de güncellendi)