Advertisement

Rekor seviyedeki teşvikleri destekleyen Fed Yöneticisi Jeremy Stein, Fed'in 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımlarını, işsizlik oranı gibi ekonomik verilere dayanarak azaltma kararı alması gerektiğini söyledi.

Stein bugün Frankfurt'ta yaptığı konuşmada, "Şahsi tercihim, azaltma kararında işsizlik oranı ve istihdamdaki artış gibi iş gücü piyasası göstergelerinin belirleyici olması. Örneğin, işsizlik oranındaki her 10 baz puanlık (0.1 yüzde puan) düşüşe karşılık azaltma yapılabilir" dedi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 17-18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda "ilerlemenin istikrarlı olduğu kanaatine varılmadan önce daha çok kanıt gerekiyor" görüşü ile tahvil alım programında değişikliğe gitmemişti. İşsizlik oranı, Fed'in bir yıl önce mortgage destekli tahvil alımlarına başladığındaki oranı yüzde 8.1'den Ağustos ayında yüzde 7.3'e gerilemiş durumda.

Fed varlık alımlarını iş gücü piyasasında istikrarlı bir büyüme olana dek sürdüreceğini açıklamıştı. "İstikrarlı büyüme" için ise bir tanım yapılmadı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2013 Perşembe, 23:08 Misafir azaltımmı komik, abd teknoloji satıyor , yani bizim 6 yıl boyunca malatyadaki kaysı fiyatına 1 uçak alabiliyorsak abd parası bu kadar değerliyken azaltılma gidemez ve gitmeyecektie, çevrenize bir bakın adam geçen hafta 9 milyon cep telefonu satmış , alan kım ? biz tabiki biz ne sattık 9 milyon elma;) benim o telefonu almam için usd alım gücüm olmalı .. bilmem anladıkmı. ?? gelişmekte olan ülkelerin borsalarını parlatacaklarki usd alalım bizimkide bakın söylüyorum 120 bin olacak ... asgari ücret alıyorum ama az buçuk ben bile anlıyorum.