Advertisement

Japonya'da enflasyon Ağustos'ta yüksek enerji maliyetlerine bağlı olarak 2008'den bu yana en yüksek düzeyinde hızlanarak, 15 yıldır devam eden deflasyonu sona erdirmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe'nin üzerindeki ücret artışı baskısına dikkat çekti.

Tokyo'daki resmi istatistik bürosunun verilerine göre taze gıda hariç tüketici fiyatları Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 0.8 arttı. Bloomberg anketine katılan 30 ekonomistin medyan tahmini fiyatların yüzde 0.7 artacağı yönündeydi. Enerji ve dayanıksız mallardan arındırılmış fiyatlar yüzde 0.1 düştü.

Yenin bu yıl Ağustos'a kadar dolar karşısında yüzde 20 değer kaybetmesi yakıt maliyetlerini tırmandırdı. Veriler, Abe'nin erken başarısına işaret etse de, Nisan'da artırılması planlanan satış vergisi planı, hanehalkının yükünü artırabilir ve ülkenin toparlanmasını olumsuz etkileyebilir. Abe, satış vergilerine ilişkin kararını 1 Ekim'de açıklayacak.

Ödemelerde artış olmadan hanehalkının alım gücünün kademeli olarak azalacağını söyleyen NLI Research Institute'ün ekonomik araştırmaları direktörü Taro Saito, Abe'nin ücret artışı kampanyasını devam ettirmesinin gerektiğini belirtti.

Topix Endeksi bu sabah Tokyo saati ile 10:08 itibariyle yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu. Yen de aynı saatlerde dolar karşısında yüzde 0.1 yukarıda 98.93'ten işlem gördü.