Advertisement

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Birkaç kişinin yarattığı kaos hukukun üstünlüğünü yenemez ve Türkiye'de demokrasinin ilerlemesinin önünde duramaz" dedi.


Ricciardone, Amerikan Şirketler Derneği'nin (AmCham Türkiye/ABFT) 9. Kuruluş Yıldönümü Galası'nda, iki ülkenin stratejik ortak çıkarlarının, söz konusu ortaklığın kalıcı olmasını sağlayan temellerden biri olduğunu, ulusal çıkarların çok örtüştüğünü anlattı.


Son bir kaç yılda daha fazla Amerikan şirketinin Türkiye'ye geldiğini, Citibank ve General Electric gibi şirketlerin de Türkiye'deki faliyetlerini artırdığını, ileri görüşlü Amerikalı şirketlerin Türkiye'de başarılı olduğunu vurgulayan Ricciardone, bu şirketlerin aynı zamanda Türkiye'nin de başarısına katkıda bulunduğunun altını çizdi.


Her iki ülke hükümetinin de ticaretteki engelleri kaldırmak için çok çalıştığına işaret eden Ricciardone, "Yapacak çok şeyimiz var. Her iki taraf da bunun farkında. Başarılı olduk, bu başarıları görmekten çok mutluyuz" dedi.


Bölgede son bir kaç aydır yoğun ve stresli gelişmeler yaşadığını anımsatan Ricciardone, şöyle devam etti:


"Ancak başarılı uzun vadeli yatırımcılar için kritik gerekliliklerden bir tanesi mevcut olayları stratejik bir perspektiften bakabilmektir. Mesela burada geçtiğimiz yaz görülen protestolar uluslararası manşetlerde yer aldı. Türkiye'yi uzun vadeli gözlemleyen Amerikalılar, buradaki şirketler gibi, benim gibi, şunu gayet iyi biliyoruz ki, birkaç kişinin yarattığı kaos hukukun üstünlüğünü yenemez ve Türkiye'deki demokrasinin ilerlemesinin önünde duramaz. Aynı zamanda Türkiye'nin sınırları ötesindeki çatışmalar, Türkiye'nin istikrarını ve refahını durduramaz. Aslında çok trajik bir iç savaş var Suriye'de ve bu sadece ve sadece Türkiye-Amerika savunma ittifakının ne kadar önemli olduğunun tekrar altını çizdi. 60 yıldır bu NATO ittifakı yatırımcılara güven veren bir ittifak... Türkiye bu piyasada ve bu bölgede gücünü gösterdi. Türk ve Amerikalı iş ortakları şunu gördüler ki Türkiye gerçekten, tabii ki zorluklarla ama çok büyük vaatlerle dolu bir ülke, geleceği olan bir ülke..."


Ricciardone, Transatlantik Anlaşmasından Türkiye'nin de çok büyük fayda sağlayacağını dile getirdi.


Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) Başkanı Serra Akçaoğlu da, Türkiye ile ABD arasındaki dış ticaretin son 5 yılda 16 milyar dolardan 20 milyar dolara geldiğini, rakamların potansiyelin ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini kaydetti.

 

AA