Advertisement

Asya'nın en büyük 3. ekonomisi Hindistan'ın merkez bankası başkanı Raghuram Rajan tüketici fiyatı enflasyonunu, ilk kez para politikasının temel rehberi olarak belirleyecek. Rajan'ın bu hamlesi, gösterge faizinde daha fazla artış olabileceğinin sinyalini veriyor.

Bloomberg'in anketine katılan 10 analistin 7'si, tüketici fiyatlarındaki kazançları temel hedef olarak göstermesinin ardından Rajan önümüzdeki haftanın sürpriz faiz artışına yenilerini ekleyeceğini tahmin ediyor. Merkez bankasının 4 Eylül'de başkanlığına geçmesinin ardından Rajan'ın oluşturduğu panel, Aralık'ta para politikası çerçevesini açıklayacak.

Eski bir IMF başekonomisti olan Rajan, büyümenin onyılın en düşük seviyesine gerilemesi ve tüketici enflasyonunun yüzde 9'u aşmasının ardından politikalara rehberlik edecek hedefleri gözden geçiriyor. Tüketici fiyatlarına odaklanmak bu hedefleri basitleştirerek, toptan enflasyona bağımlılığı azaltacak ve RBI'in yaklaşımını Endonezya'dan Avrupa'dakilere yakınlaştıracak.

Bankanın bilfiil enflasyon hedefleme rejimine doğru ilerlediğini ve bunun politika çerçevesinde büyül bir değişiklik olacağını söyleyen ICICI Securities Primary Dealership Ltd.'ın ekonomistlerinden Prasanna Ananthasubramanian, "Fiyat baskılarıyla daha tutarlı bir politikayı temsil edecek" yorumunda bulundu.

Hindistan'da enflasyon Ağustos'ta yüzde 9.52 ile Bloomberg'in takibindeki 17 Asya-Pasifik ekonomisi arasındaki en hızlı enflasyona işaret etti. Gıda ve yakıttan arındırılmış çekirdek fiyatları da yüzde 8.2 tırmandı.