Advertisement

(14:40'ta güncellendi)

Yen, Japonya Maliye Bakanı'nın hükümetin kurumlar vergisi oranını düşüreceği spekülasyonunu zayıflatmasının ardından değer kazanırken, sterlin yükseldi. İtalya tahvilleri, Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları düştü.

Yen, Londra saati ile 11:33'te, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Sterlin dolar karşısında, İngiltere Merkez bankası Başkanı Mark Carney'in, varlık alımlarının artırılması durumunun olmadığını kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi. İtalyan tahvillerinin faizi sıçrama yaptı ve Stoxx Europe 600 Endeksi, borçlanma ihalesi sonrası yüzde 0.4 geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde yüzde 0.4 düştü. Petrol New York'ta yüzde 0.5 kaybetti ve gümüş yüzde 0.4'lük bir düşüş gerçekleştirdi.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kurumlar vergisi oranının düşürülmesinin orta ila uzun vadeli perspektif ile değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi İngiltere, Fransa, ABD, Rusya ve Çin, Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesine ilişkin bir karar yasarısı konusunda anlaşmaya vardı. Karar tasarısı bugün tüm konseyce görüşülecek. ABD Senatosu bugün, Salı günü başlayacak olan yeni mali yıl öncesi hükümetin kapanmasını önlemek için acil bütçeyi oylayacak.

Londra'da Canadian Imperial Bank of Commerce Döviz strateji müdürü Jeremy Stretch, "Piyasa açık bir şekilde Bakan Aso'nun yorumlarına bakıyor," dedi ve "Kapanma riskine ilişkin endişeliyseniz, ardından bu durum muhtemelen, yenin biraz yükseldiğini görmek için küçük bir fırsat penceresi açacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

(14:40'ta güncellendi)